Mergi la conţinutul principal

Marocul a realizat surpriza sferurilor de finală

• este prima echipă africană care a reușit, în toată istoria competiției, să ajungă până în semifinale • în semifinale, marți, Argentina va întâlni Croația iar miercuri Franța va juca în compania Marocului

În sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar s-a înregistrat o mare surpriză, Maroc a trimis Portugalia acasă, după ce s-a impus cu 1-0 și este prima echipă africană calificată în această fază din istoria mondialelor. Duelul din teren a fost extrem de echilibrat, ambele formații având numeroase șanse de a marca.

Soarta calificării în sferturi s-a decis în minutul 42, când En Nesyri a deschis scorul, după o centrare foarte bună a lui Attiah Allah și o ieșire hazardată a lui Diogo Costa.

Maroc a scris istorie în Qatar, fiind prima echipă africană care a reușit, în toată istoria competiției, să ajungă până în semifinale.

După un meci intens, cu răsturnări de scor, Argentina s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare în fața Olandei. Molina a deschis scorul pentru Argentina în minutul 35, iar Messi a dublat avantajul echipei sale în minutul 73, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Weghorst a redus din diferență zece minute mai târziu și tot el a egalat în minutul 90 plus 11, la ultima fază a reprizei a doua. Argentina s-a impus la penalty-uri și merge în semifinale.

Croația va juca, din nou, în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a trecut cu 4-2, la loviturile de departajare, de Brazilia. A fost un joc echilibrat, cu ratări de ambele părți. În minutul 105 plus 1, Neymar a adus Brazilia în avantaj, însă Petkovic a egalat în minutul 117 și a trimis meciul la loteria loviturilor de departajare. Livakovic a avut o prestație excelentă între buturi, colegii săi au marcat de fiecare dată și Croația are asigurată o nouă finală, mică sau mare.

Sâmbăta trecută, în ultimul sfert de finală, Franța a eliminat dramatic Anglia, scor 2-1 și s-a calificat în penultimul act al mondialelor. Tchouameni a deschis scorul pentru Franța la capătul primului sfert de oră, britanicii au forțat, au egalat în minutul 54 după un penalty transformat de Kane. Francezii au preluat din nou conducerea în minutul 78, după reușita golgheterului Giroud. În minutul 82, Kane putea trimite partida în prelungiri dacă nu rata de la punctul cu var.

Astfel, campioana mondială en titre, Franța, merge în semifinale, acolo unde va întâlni surpriza Maroc.

Programul semifinalelor Cupei Mondiale 2022:

Marți, 13 decembrie, ora 21.00: Argentina - Croația

Miercuri 14 decembrie, ora 21.00: Franța - Maroc

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054