Mergi la conţinutul principal
Victorie mare pentru handbalul brăilean în Europa

HC Dunărea s-a calificat în grupele EHF European League

* susținută de 2.000 de brăileni, formația pregătită de Jan Leslie a câștigat, 27-22, returul cu Borussia Dortmund * este a doua oară când HC Dunărea se califică în grupe * în sezonul 2020-2021 echipa brăileană a ajuns în sferturile de finală ale competiției europene

Consacrată deja pe plan național în Liga Florilor, unde este una dintre cele mai bune echipe, HC Dunărea performează și în EHF European League, competiție în care a ajuns în grupe, după victoria din “dubla” cu Borussia Dortmund. Dacă la Dortmund jocul a fost controlat pe rând de ambele formații, în returul disputat duminică, 19 noiembrie, în Polivalenta brăileană, echipa pregătită de Jan Leslie s-a impus fără niciun fel de emoții, 27-22.

HC Dunărea este pentru a doua oară în grupele EHF European League după sezonul 2020-2021, în care a ajuns până în sferturile de finală ale competiției. Atunci formația brăileană s-a calificat în grupe după ce a câștigat “dubla” cu Viborg HK, acum după un dublu succes în fața formației cu tradiție în handbalul feminin, Borussia Dortmund.

Partidele din faza grupelor încep în ianuarie 2024, pentru că în perioada 29 noiembrie – 17 decembrie se desfășoară Campionatul Mondial de handbal feminin.

HC Dunărea nu a avut niciun fel de emoții în returul cu Borussia Dortmund, pentru că avea două variante de a merge în grupe, victoria sau un rezultat de egalitate. Însă, susținută de aproximativ 2000 de brăileni, formația brăileană a câștigat detașat returul și acum este calificată în faza gupelor.

Partida a fost echilibrată doar în primele 14 minute, dar în minutul 19 deja HC Dunărea avea trei lungimi avans, 9-6. Echipa gazdă, cu Trusova inspirată în poartă, ea trecându-și în cont 18 parade, cu  Gonzalez și Liscevic în rol de principale marcatoare, și-a dominat adversara în partea a doua a primei reprize și la pauză conducea la patru goluri, 13-9.

La jumătatea reprizei a doua, Borussia s-a apropiat la două goluri, 17-15, însă în minutul 49 Trusova și-a trecut numele și pe lista marcatoarelor, după ce a trimis mingea în poarta adversă, iar HC Dunărea conducea cu 25-20. Gonzalez a marcat pentru 26-20, iar într-un final controlat cu autoritate formația brăileană, în rândul căreia s-au mai remarcat pe faza de atac tinerele Popa și Mohamed, s-a impus cu 27-22.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 6 goluri, Liscevic 5, Jezic 4, Mohamed 3, Araujo 2, Quintino 1, Kanaval 1, Schmelzer 1, A. Popa 1, Da Rocha 1, Trusova 1, Venancio 1.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate. Pentru a avea acces la comentarii si a putea comenta trebuie sa fiti logati in disqus.com / facebook.com / google.com / twitter.com in browserul in care accesati site-ul nostru.

• Director general: Monica Paraschiv

• Director: Silvia Preda

• Şef departament publicitate: Sorin Preda

• Redactor Şef: Florentin Coman

• Redactor Şef Adjunct: Ionuţ Condoliu

• Adresa: Brăila, Str. Mihai Eminescu, nr. 56, etaj 2
  • Telefon: 0239-611053
  • Fax: 0239-611054